Post

Wady otwartego biura

Otwarte biuro to trend, który zmienił krajobraz miejsca pracy - trend, który stał się nową normą. Ostatnie badania wykazały, że prawie 70% pracowników biurowych pracuje obecnie w biurach typu open space. Jest jednak jedna rzecz, której ten trend nie ma? 

Otwarte biura najwyraźniej nie mają żadnego naukowego wsparcia, w rzeczywistości większość badań naukowych w ramach biura otwartego planu wyciągnęła negatywne wnioski. Wykazano, że biura otwartego planu są niezdrowe, obniżają poziom zadowolenia pracowników i w rzeczywistości obniżają wydajność.  Międzynarodowe badania przeprowadzone przez Ipsos i zespół Workspace Futures Team of Steelcase wykazały, że 85% ludzi jest niezadowolonych ze swojego środowiska pracy i nie może się skoncentrować.

Mówiąc to... kilka lat temu, otwarte biura były całą furią. Otwarte biura twierdziły, że zwiększają produktywność, szczęście pracowników, kreatywność i współpracę. Ludziom sprzedawano pomysł, że otwarte biura naprawią wszystko, co złe w tradycyjnym biurze. Jak w przypadku wszystkich trendów, szczypta soli jest zawsze dobrym pomysłem. Prawda z całą pewnością leży gdzieś pomiędzy. Otwarte biura mogą nie być wszystkie dobre - ale prawdopodobnie nie są też wszystkie złe. W tej dwuczęściowej serii postów będziemy badać otwarte biuro, przyglądając się wszystkim statystykom i identyfikując rzeczywiste korzyści i wady, zamiast szumu. Nasze pierwsze stanowisko będzie identyfikować negatywne aspekty otwartego biura, a drugie będzie podkreślać korzyści. Mamy nadzieję, że wszystkie poniższe informacje okażą się dla Państwa użyteczne. 

Negatywy otwartego biuro

Za dużo hałasu 

Jedną z najbardziej bezpośrednich wad biura na otwartym planie jest hałas. W każdej chwili biuro na otwartym planie prawdopodobnie ma odtwarzanie muzyki, pracowników rozmawiających i ludzi przez telefon - minimum. Nie wspominając o szumach w tle, takich jak pisanie na maszynie, odgłosy drukowania, szumy z otoczenia, itp. Badania wykazały, że pracownicy tracą aż 86 minut dziennie z powodu hałasu. Podczas gdy cały hałas rozprasza uwagę pracowników i szkodzi wydajności pracy, najgorszym rodzajem hałasu powodującym koncentrację jest w rzeczywistości najczęstszy rodzaj hałasu w biurze na otwartej przestrzeni - mowa przerywana.  Mowa przerywana jest wtedy, gdy słyszysz fragmenty i fragmenty rozmowy, zdanie tu i tam. Jest niezwykle powszechna w biurze - gdy współpracownicy prowadzą rozmowę; gdy ktoś odbiera telefon, a Ty słyszysz tylko jedną stronę rozmowy; gdy ludzie rozmawiają za drzwiami biura i słyszysz fragmenty rozmowy. Badania pokazują, że podczas wykonywania zadań kognitywnych (pozostawanie skupionym i uważnym, czytanie i przetwarzanie tekstu, praca z liczbami) wydajność była bardziej pogorszona przez przerywaną mowę niż jakikolwiek inny rodzaj hałasu. Pracownicy mogą być nawet o 66% mniej wydajni, gdy są narażeni tylko na jedną pobliską rozmowę. 

Brak prywatności 

Otwarte biura mają całkowity brak prywatności, który znacząco wpływa na pracowników. Po pierwsze, praca w otwartym biurze oznacza, że Twój ekran jest stale widoczny. Może to prowadzić do poczucia paranoi i fałszywej wydajności. Co więcej, może to również zwiększyć poczucie braku zaufania do kultury organizacyjnej firmy, ponieważ wielu pracowników może czuć, że menedżerowie nie ufają im i chcą mikrozarządzać. Dodatkowo, ciągłe odczuwanie presji, aby wyglądać na produktywnych może mieć zupełnie odwrotny efekt. Wiele osób potrzebuje małej przerwy pomiędzy zadaniami, aby się naładować, np. spędzając dziesięć minut gapiąc się w przestrzeń lub grając w bezmyślną rundę pasjansa. Z szefem i współpracownikami za ramieniem, pracownicy czują jednak presję, aby nie robić tych przerw i być zajęci... Oznacza to, że nie robią przerw, których potrzebują i nie wykonują swoich obowiązków z powodu wypalenia się. W międzynarodowych badaniach Ipsos i Workspace Futures Team of Steelcase 95% pracowników twierdzi, że praca prywatna jest dla nich ważna. Jednak mniej niż połowa (41%) stwierdziła, że może pracować prywatnie. Co gorsza, 31% pracowników musi opuścić biuro, aby zakończyć swoją pracę. 

Dusząca się kreatywność

Prowadząc dalej od poprzedniego punktu, brak prywatności w otwartym biurze może w rzeczywistości stłumić kreatywność. Badanie przeprowadzone w 2011 r. wykazało, że pracownicy faktycznie czuli się mniej kreatywni po przejściu do otwartego biura (a także mniej wydajni). Jedną z największych korzyści płynących z otwartego biura jest podobno wzrost kreatywności... ale co, jeśli mają one odwrotny skutek? (Warto zauważyć, że pracownicy w tym badaniu stwierdzili, iż czuli, że ich umiejętności komunikacyjne uległy poprawie po przeniesieniu się do otwartego biura). Niezdrowe otwarte biura są bezwzględnym terenem rozmnażania się bakterii i wykazano, że znacznie zwiększają one nieobecności pracowników. Uniwersytet w Arizonie przeprowadził badanie, które wykazało, że kiedy pracownik przychodził do pracy chory, około połowa powszechnie dotykanych powierzchni, takich jak telefony, blaty, klamki, kserokopiarka, przyciski do wind i lodówka biurowa były zainfekowane wirusem w porze lunchu. Szczególnie w sezonie grypowym oznacza to, że choroba może niemal natychmiast przenieść się na całe biuro. W badaniu Canada Life, pracownicy pracujący w otwartym biurze spędzili ponad 70% więcej dni chorobowych niż ci pracujący w domu. 

Ciężko pracować introwertykom 

Naukowcy szacują, że 16-50% populacji to introwertycy; oznacza to, że duży odsetek Twojej siły roboczej prawdopodobnie również będzie. Jednym z największych problemów w biurach otwartych jest jednak to, jak bardzo są one nieodpowiednie dla osób z cechami introwertyków. "Introwerterzy i osoby bardzo wrażliwe (HSP) mają tendencję do bardziej intensywnej reakcji na bodźce zmysłowe i zazwyczaj potrzebują cichych, spokojnych, wolnych od zakłóceń środowisk, aby być naprawdę produktywnymi". Biura na otwartym planie, z ich brakiem prywatności i ciągłym hałasem, są niezwykle trudne do pracy dla intruzów. Jeśli Twoje biuro jest zaprojektowane w sposób, który stawia duży odsetek pracowników w niekorzystnej sytuacji, ogólna wydajność będzie wielkim hitem. Do tego dochodzi satysfakcja i szczęście pracowników, co z kolei może prowadzić do większej rotacji pracowników. 

Zmniejsza przyjazność w miejscu pracy 

Myśląc o korzyściach dla otwartego biura, jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą do głowy jest współpraca. Być sprawnie widzieć, słuchać i wchodzić w interakcje z twój współpracownikami na dziennej podstawie pomaga ty rozwijać silnych związki z one; Z kolei, wzmacnia wszystkie twój praca przez swobodnego przepływu pomysły i silnych międzywydziałowych związków. Tak byś pomyślał, ale badania pokazały, że biura na otwartym planie czynią nas bardziej antyspołecznymi i mniej przyjaznymi dla naszych współpracowników. W rzeczywistości, zarówno przyjaźnie między współpracownikami, jak i postrzeganie wsparcia ze strony przełożonych, zostały negatywnie dotknięte przez biura otwarte. Jest na to wiele możliwych wyjaśnień: Możliwe jest, że te wspólne biura mogą zwiększyć wykorzystanie strategii radzenia sobie przez pracowników, takich jak wycofanie się i stworzyć mniej przyjazne środowisko w zespole. W miarę jak pracownicy muszą dzielić się przestrzenią, rośnie zapotrzebowanie i zmniejsza się ilość zasobów, co powoduje napięcie i niezadowolenie wśród pracowników. 

Stres 

Połączenie tych wszystkich negatywów nieuchronnie przyczynia się do tego, że pracownicy w biurach typu open-plan są znacznie bardziej zestresowani. W związku z tym pracownicy w biurach otwartych są również bardziej narażeni na choroby związane ze stresem, takie jak wysokie ciśnienie krwi. W badaniach Instytutu Zdrowia i Innowacji Biomedycznych Queensland University of Technology, główny badacz dr Vinesh Oommen stwierdził: "Wyniki pracy w biurach otwartych były postrzegane jako negatywne, a biura powodowały wysoki poziom stresu, konfliktu, wysokiego ciśnienia krwi i dużą rotację personelu". 

Rozwiązanie 

Podsumowując, z pewnością istnieją wady otwartego planu biura. Jednakże, otwarte biura są trendem, który jest mocno osadzony w naszych przestrzeniach roboczych. . . . i wydaje się, że nigdzie się nie wybierają. Tak więc, bez pozbycia się biura na otwartym planie i powrotu do boksów (które są jeszcze gorsze dla pracowników), co można zrobić? Większość biur zmierza w kierunku elastycznego miejsca pracy. Oznacza to, że istnieje połączenie biura otwartego i dedykowanych przestrzeni do pracy prywatnej. Elastyczne biura pozwalają na korzystanie ze wszystkich zalet otwartego biura, a jednocześnie pozwalają ludziom pracować prywatnie. Pracownicy potrzebujący prywatności i wolności od rozpraszania uwagi mają do dyspozycji przestrzeń. Jak możesz sprawić, aby Twoje biuro było elastyczne? Dzięki dodaniu przestrzeni prywatnej. Zwłaszcza strąki biurowe i kabiny konferencyjne stają się coraz bardziej popularne w miejscu pracy. Jeden z kapsuł biurowych, które możemy zainstalować w Twoim biurze.